Zrozumienie odczytów ciśnienia krwi

Zrozumienie odczytów ciśnienia krwi

 • Cat 1

Zrozumienie odczytów ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest siłą krwi pchającej ściany tętnicy. Ciśnienie krwi osoby może stać się zbyt niskie lub zbyt wysokie. Kiedy staje się zbyt wysoki, może prowadzić do potencjalnych powikłań zdrowotnych.

Często ludzie nie doświadczają objawów wysokiego ciśnienia krwi lub nadciśnienia. Oznacza to, że ważne jest, aby ludzie regularnie sprawdzali ciśnienie krwi, szczególnie jeśli są starsze lub mają historię powikłań serca.

Wysokie ciśnienie krwi może również prowadzić do innych powikłań, takich jak:

 • Problemy z oczu
 • Niewydolność nerek
 • Choroby serca

Ten artykuł wyjaśnia wszystko, co osoba musi wiedzieć o odczytach ciśnienia krwi i co oznaczają.

Skurczowe i rozkurczowe

Pomiar ciśnienia krwi obejmuje dwie liczby, które wskazują, że ilość ciśnienia, które krew wywiera na ściany tętnic.

 • Skurczowy: To jest pierwsza liczba. Wskazuje to na ilość ciśnienia, jakie krew wywiera na ściany tętnicy, gdy serce się kurczy.
 • Diastolic: To druga liczba. Pokazuje to ilość ciśnienia, jakie krew wywiera na ściany tętnicy, gdy serce się rozluźnia.

Obie liczby są równie znaczące, ponieważ zapewniają wgląd w zdrowie serca osoby. Jednak lekarze i pracownicy służby zdrowia często zwracają uwagę skurczowe ciśnienie krwi, ponieważ uważają to za główny czynnik ryzyka chorób sercowo -naczyniowych u niektórych osób.

Różnica między ciśnieniem krwi a impulsem?

Ciśnienie krwi odnosi się do siły krwi na ścianach tętnic, podczas gdy puls osoby wskazuje liczbę razy, gdy serce bije na minutę.

Tętno spoczynkowe ma miejsce, gdy osoba siedzi, leży lub leży lub leży lub leży lub położył lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży lub leży nie zaangażowany w aktywność.

Aktywne tętno ma miejsce, gdy dana osoba ćwiczy lub angażuje się w aktywność fizyczną.

Każdy ma nieco inne tętno spoczynkowe, ale średnia częstotliwość jest od 60 do 100 uderzeń na minutę. Osoba aktywna fizycznie może mieć tętno tak niskie jak 40 uderzeń na minutę.

Podobnie jak ciśnienie krwi, tętno lub impuls osoby wskazuje, jak zdrowe jest serce.

Co Czy normalne odczyt?

Według American Heart Association (AHA) normalny zakres ciśnienia krwi jest niższy niż 120/80 milimetrów rtęci (mm Hg). Gdy ciśnienie krwi danej osoby jest wyższe niż normalny zasięg, mogą mieć podwyższone ciśnienie krwi lub nadciśnienie.

Ciśnienie krwi osoby może również spaść zbyt nisko. Niższe niż normalne ciśnienie krwi może również prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jeśli spadnie zbyt nisko, osoba może czuć się słabo, zawroty głowy lub zawroty głowy. Jeśli dana osoba ma konsekwentnie niskie odczyty, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem.

Kategorie ciśnienia krwi

Istnieje pięć kategorii ciśnienia krwi:

normalny zakres

Według AHA normalne odczyt ciśnienia krwi wynosi nie więcej niż 120/80 mm Hg. Konsekwentnie wyższe liczby może oznaczać, że osoba ma podwyższone ciśnienie krwi lub nadciśnienie.

Podwyższony zakres

Podwyższony zakres ciśnienia krwi występuje, gdy osoba ma skurczowy odczyt między 120–129 a a Odczyt rozkurczowy poniżej 80.

Osoba o podwyższonym ciśnieniu krwi jest bardziej prawdopodobna, że ​​nadciśnieniem, chyba że podejmuje kroki, aby go obniżyć.

Nadciśnienie: stadium 1

Osoba, która ma konsekwentnie nadciśnienie w stadium 1, ma odczyty ciśnienia krwi między 130–139 skurczowymi a 80–89 rozkurczowymi.

Lekarz prawdopodobnie doradzi osobie wprowadzenie zmian w stylu życia, a także może przepisać leki na ciśnienie krwi, aby Zmniejsz ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Nadciśnienie tętnicze: Etap 2

Osoba, która ma konsekwentnie nadciśnienie 2, ma odczyty ciśnienia krwi, które wynoszą około 140/90 mm Hg lub Wyższe.

Osoba prawdopodobnie będzie musiała wziąć leki na ciśnienie krwi i wprowadzić zmiany stylu życia, aby obniżyć ciśnienie krwi.

hyp Kryzys ertensywny

kryzys nadciśnieniowy występuje, jeśli osoba nagle ma odczyt ciśnienia krwi 180/120 mm Hg. Jeśli tak się stanie, osoba powinna czekać 5 minut i naprawić ciśnienie krwi. Jeśli odczyty są nadal wysokie, szukaj pomocy medycznej od lekarza.

Osoba może doświadczać uszkodzenia narządów, jeśli odczyty są wysokie, i rozwijają te objawy:

 • Kobieta oddechu
 • drętwienie lub osłabienie
 • Zmiana widzenia
 • Ból klatki piersiowej
 • Ból pleców
 • Trudności w mówieniu

Jeśli dana osoba doświadcza tych objawów, powinna natychmiast zadzwonić pod numer 911.

Kiedy zobaczyć lekarza

Jeśli ktoś doświadcza kryzysu nadciśnieniowego , Wraz z oznakami niewydolności narządów, powinni szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Osoba z historią chorób serca, zawału serca, udaru mózgu lub innymi problemami z sercem powinna regularnie widzieć lekarza w celu kontroli ciśnienia krwi. Mogą również chcieć regularnie sprawdzać presję w domu.

Osoba powinna zobaczyć się z lekarzem, jeśli jej ciśnienie krwi jest wyższe niż normalne odczyty, aby zrozumieć, jaka jest przyczyna i jak ją leczyć.

Podsumowanie

Ludzie mierzą ciśnienie krwi za pomocą dwóch liczb, które reprezentują ciśnienie, jakie wywiera na tętnice, gdy serce się kurczy i rozluźnia.

Lekarze uważają ciśnienie krwi, abyś być w normalnym zakresie, https://harmoniqhealth.com gdy mają konsekwentnie odczyty poniżej 120/80.

Wyższe odczyty mogą wskazywać, że osoba ma podwyższone lub nadciśnienie. Jeśli pozostanie nieleczony, może to prowadzić do problemów z sercem.

Osoba może wprowadzić zmiany w diecie i ćwiczeniach, aby utrzymać kontrolę nad ciśnieniem krwi.

 • Choroba serca
 • Blood/Hematology
 • Kardiowczyniowe/kardiologia

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych i medycznych czasopisma i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Zrozumienie frakcji wyrzutowej

Frakcja wyrzucająca odnosi się do tego, ile krwi serca wypompowuje podczas skurczu. Nieprawidłowa frakcja wyrzutowa może być oznaką niewydolności serca.

Niektóre osoby mogą potrzebować leczenia, aby poprawić frakcję wyrzutową.

W tym artykule bardziej szczegółowo omawiamy frakcję wyrzutową, w tym, co oznaczają wyniki i jak poprawić ten pomiar.

Co to znaczy?

Frakcja wyrzutowa jest miarą tego, jak dobrze serce pompuje krew wokół ciała. Serce kurczy się i relaksuje się, gdy bije. Podczas skurczu wypycha krew z dużych komnaty zwanych komorami. Te komory ponownie wypełniają się krwią, gdy serce się rozluźnia.

Frakcja wyrzucająca to odsetek krwi, którą serce wypycha podczas skurczu. Procent zwykle odnosi się do frakcji wyrzutowej lewej komory, komory serca, która pompuje krew do głowy, ramion, tułowia, brzucha i nóg.

Frakcja wyrzutowa jest ważną miarą funkcjonowania serca. Na przykład frakcja o niskiej zawartości wyrzutu może wskazywać na chorobę serca.

Lekarz może użyć tej liczby, aby poprowadzić decyzje o leczeniu.

Jak to zmierzyć

Istnieje kilka sposobów pomiaru frakcji wyrzutowej.

Jedna wspólna metoda obejmuje echokardiogram. Echokardiogramy są rodzajem skanu ultradźwięków, który wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia zdjęć narządów wewnętrznych.

Aby wykonać echokardiogram, lekarz umieści małą sondę na klatce piersiowej. Następnie przesuną sondę wokół klatki piersiowej, aby utworzyć obraz na żywo na monitor.

Inne możliwe testy obejmują:

cewnikowanie serca

lekarz przerzuci długą, cienką rurkę przez naczynie krwionośne do serca. Wstrzydzą barwnik kontrastowy, a następnie zobaczą, ile z nich pozostawia serce przez tętnice z każdym bicie serca.

Radionuklid komorowa

Ten test, który ludzie czasami nazywają Muga Skanuj, robi zdjęcie serca za pomocą specjalnego aparatu i radioaktywnego znacznika we krwi.

Jakie są zakresy frakcji wyrzutowej?

Po tym, jak lekarz zmierzył frakcję wyrzutową , porównają to z typowymi zakresami. Są one następujące:

Normalna frakcja wyrzutowa

Według American Heart Association normalna frakcja wyrzutowa wynosi od 50% do 70%. Normalny wynik oznacza, że ​​serce pompuje odpowiednią ilość krwi z każdym skurczem.

nadal można mieć niewydolność serca z normalną frakcją wyrzutową. Lekarze nazywają to niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFPEF) lub rozkurczową niewydolnością serca.

Występuje, gdy mięsień sercowy jest zbyt gruby lub sztywny i nie rozluźnia się wystarczająco, aby normalna objętość krwi wypełniła komory. Serce może wypompować krew z normalnym szybkością, ale ilość krwi może być zbyt niska.

Mięsień sercowy może gęstnieć z wiekiem. Gruntowanie serca zwiększa ryzyko migotania przedsionków u starszych osób dorosłych.

Niski frakcja wyrzutowa

Frakcja wyrzutowa 40% lub poniżej jest niska.

Niska frakcja wyrzutowa jest kolejnym oznaką niewydolności serca lub kardiomiopatii, która jest chorobą mięśnia sercowego.

U osób z niską frakcją wyrzutową serce nie jest w stanie pompować wystarczającej krwi z serca, aby zaspokoić potrzeby ciała.

Niektóre oznaki niskiej frakcji wyrzutowej obejmują:

 • krótkość oddechu
 • Spuchnięte stopy

Niektórzy lekarze uważają frakcję wyrzutową 41–49% za granicę niską. Ten pomiar może oznaczać obrażenia wynikające z zawału serca.

Wysoka frakcja wyrzutowa

Frakcja wyrzutowa większa niż 75% jest wysoka. Wysoka frakcja wyrzutowa może również wskazywać na chorobę serca. Na przykład

frakcja wysokiej wyrzucania może być oznaką kardiomiopatii przerostowej. Ten warunek może wpływać na osoby w każdym wieku. Powoduje pogrubienie mięśnia sercowego i może prowadzić do zatrzymania krążenia.

Jak poprawić frakcję wyrzutową

Osoba, której frakcja wyrzutowa jest poza normalnym zakresem, może wymagać leczenia stanu podstawowego.

Niektóre ogólne zalecenia dla osób W przypadku niewydolności serca obejmuje:

 • Ograniczanie spożycia soli do poniżej 2300 miligramów dziennie
 • Zarządzanie spożyciem płynu
 • Regularnie ćwiczy
 • Utrzymanie umiarkowanej wagi
 • Unikanie alkoholu, palenia i zażywania narkotyków
 • Zarządzanie stresem
 • Identyfikacja i leczenie możliwych przyczyn niewydolności serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi

Lekarze mogą przepisywać leki, aby pomóc w leczeniu niewydolności serca. Niektóre leki, takie jak beta-blokery, mogą zapobiec osłabieniu mięśnia sercowego. Pigułki wodne lub leki moczopędne mogą złagodzić obrzęk i duszność, które towarzyszą niewydolności serca.

Jeśli niewydolność serca jest spowodowana wysokim ciśnieniem krwi lub miażdżycy, leczenie tych warunków będzie częścią podejścia.

Buwentkomórkowy rozrusznik to kolejna opcja. To urządzenie wykrywa, gdy tętno jest nieregularne, zbyt szybkie lub zbyt wolne. Aby zwiększyć moc wyjściową serca, wykorzystuje prąd elektryczny, który powoduje pompowanie lewej i prawej komory.

Podsumowanie

Frakcja wyrzutowa jest ważną miarą zdrowia serca. Frakcja wyrzutowa poza normalnym zakresem może być oznaką niewydolności serca.

Leczenie niskiej frakcji wyrzutowej wynikającej z niewydolności serca obejmuje zmiany stylu życia, leki, a u niektórych osób, rozrusznik biwakologiczny. Zwracanie się do podstawowych przyczyn niewydolności serca. i czerpie wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Zrozumienie etapów policythemii vera

Polycythemia Vera (PV) jest rzadkim zaburzeniem krwi. W kimś z tym stanem szpik kostny wytwarza zbyt wiele czerwonych krwinek. Może również wytwarzać zbyt wiele białych krwinek i płytek krwi.

PV często powoduje początkowo brak zauważalnych objawów ani łagodnych objawów. Z czasem stają się bardziej widoczne.

Lata.

We wczesnych stadiach stan może nie powodować widocznych objawów. Dostawca opieki zdrowotnej może zdiagnozować go po rutynowym badaniu krwi, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

W miarę upływu czasu mogą wystąpić bardziej zauważalne objawy. Choroba może również powodować powikłania, takie jak powiększona śledziona, ból w klatce piersiowej, zawał serca lub udar.

PV mogą ostatecznie prowadzić do dopłaty szpiku (MF). Dzieje się tak, gdy tkanka blizny zastępuje szpik kostny. Eksperci czasami nazywają to „fazą zużytą” PV.

Charakterystyka wczesnych etapów

We wczesnych stadiach PV osoba może nie mieć zauważalnych objawów. Wszelkie pojawiające się objawy są często niespecyficzne.

Na przykład wczesne objawy mogą obejmować:

 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Zawroty głowy
 • Ból głowy
 • Niezwykłe pocenie się, szczególnie w nocy
 • swędząca skóra, która może się pogorszyć po ciepłej kąpieli lub prysznicu

Mniej typowych objawów obejmuje:

 • Czerwona skóra, szczególnie na twarzy
 • Częste krwawienie z nosa
 • Krwawe dziąsła
 • Łatwe siniaki
 • Dzwoniące uszy
 • Rozmyte widzenie
 • Płonące odczucie na skórze, zwłaszcza dłoni i stóp
 • ciężkie krwawienie z Małe cięcia

Ponadto osoby z PV mają zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, które mogą się rozwijać nawet we wczesnych stadiach. Mogą powodować potencjalnie zagrażające życiu powikłania, takie jak udar lub atak serca.

PV mogą również powodować inne powikłania, w tym powiększoną śledzionę. Filtry śledziony zużyte komórki krwi z organizmu. Po powiększeniu może to spowodować uczucie wzdęcia lub pełni w brzuchu.

Ten stan może prowadzić do innych poważnych powikłań, w tym częstszych infekcji, niedokrwistości i zwiększonego krwawienia.

Charakterystyka końcowego etapu

W miarę upływu czasu tkanka blizna czasami zastępuje szpik kostny u osób z PV.

Eksperci nazywają ten warunek MF, który oznacza obciążanie szpiku. To jest „faza zużyta” PV. Rozwija się tylko u niektórych osób z tą chorobą.

Gdy występuje MF, szpik kostny nie może wytwarzać wystarczającej liczby zdrowych krwinek.

Niektóre objawy MF obejmują:

 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Kobiecie oddechu
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała
 • Niezwykłe pocenie się, szczególnie w nocy
 • swędząca skóra, która może się pogorszyć po ciepłej kąpieli lub prysznice
 • Niezwykłe siniaki
 • Ból kości lub stawów
 • może również opracować powiększoną śledzionę lub wątrobę. Może to powodować dyskomfort i wzdęcia lub poczucie pełności w brzuchu. Może to również prowadzić do innych, poważniejszych powikłań, w tym częstszych infekcji, większego ryzyka krwawienia i niedokrwistości.

  W rzadkich przypadkach MF rozwija się w ostrą białaczkę szpikową.

  Jak PV rozwija się?

  Większość przypadków PV wynika ze zmiany genu JAK2. Ten gen podaje instrukcje organizmu dotyczące tworzenia białka zaangażowanego w wytwarzanie komórek krwi.

  PV powoduje, że krew staje się grubsza niż zwykle. Krwawe zakrzeszczeniu łatwiej i może nie przepływać prawidłowo przez naczynia krwionośne. W rezultacie może przenosić mniej tlenu do tkanek i narządów organizmu.

  Contents